Yeni Başlayanlar İçin REAMPING 101

Bugün sizlere stüdyo kayıtlarında sıkça kullanılan bir teknikten bahsetmek istiyorum. Ampliyle veya prosesörle kayıt yaptıktan sonra tonu beğenmeyip pişmanlık duyduğunuz olmuş mudur? Kuvvetle muhtemel. Keşke gain’i biraz azaltsaydınız, keşke biraz daha tiz açsaydınız. Keşke mikrofonu daha yakına yerleştirseydiniz. Güzelim performans boşa gitti. Bu gibi durumları telafi edebilmek için bir yöntem tavsiye edeceğim.

Radial X-Amp kutusu

Radial X-Amp kutusu

Kayıt yaparken sinyali çoklayarak biri ampli/prosesörden gelen, bir diğeri de tamamen flat olmak üzere iki kanal olarak kaydedin. Flat olarak kaydettiğiniz sinyali tekrar ampliden geçirerek kayıt yapabilir, bir önceki kayıtta ton olarak memnun kalmadığınız unsurları düzeltebilirsiniz.

Gitar sinyalinizi çoklamak, başka bir deyişle ikiye bölmek için bir A/B box kullanabilirsiniz. A/B box, bir girişi iki çıkışı olan pedal formunda bir cihazdır. Her iki çıkıştan da aynı sinyali gönderir. A/B box’un bir çıkışını doğrudan gitar amplinize ya da prosesörünüze diğerini ise doğrudan ses kartınızın girişlerinden birine bağlayın. Ardından amplinizin önüne yerleştireceğiniz mikrofonu ya da prosesörünüzün çıkışını ses kartının boşta olan bir diğer girişine bağlayın. Çoklama işlemi için bir DI box’tan da yararlanabilirsiniz. DI box’un üzerindeki THRU çıkışını amplinin girişine XLR çıkışını ise ses kartınızın bir kanalına girin. Tabi aynı zamanda, amplinin önüne yerleştireceğiniz mikrofonu ses kartınızın boşta olan girişilerinden birine bağlayıp kaydetmeniz gerekiyor. Her iki senaryoda da ses kartının ayrı kanallarınına girdiğiniz bu iki sinyali ayrı kanallara kaydetmeniz gerektiğini söylememe gerek var mı? Söyledim bile!

Kayıt sırasında kendi performansınızı duymak için ampliden gelen kanalı tercih edin, zira direkt kaydettiğiniz kanaldaki sinyal flat olduğundan tatsız tuzsuz bir ton çıkacaktır. Zaten flat yaptığınız bu kayıt o haliyle değil tekrar ampliden geçirildikten sonra kullanılacaktır.

Gitar / Bas sinyalinizi Morley AB box gibi bir cihazla çoklayabilirsiniz.

Şimdi elinizde aynı performansa ait biri ampliden çıkan/tonlanmış, diğeri ise flat olmak üzere iki kayıt var. Yazımın başında saydığım memnuniyetsizliklerden birini yaşarsanız flat kayıt çok işinize yarayacak. Bu kayıdı tekrar ampliden geçirip bu kez tam da istediğiniz gibi tekrar kaydedebilmek için yapmanız gerekenleri şimdi anlatacağım. Ancak bunun için de bir Radial X-Amp gibi bir REAMP box’a ihtiyacınız olacak.

Kullandığınız müzik yazılımında flat kayıdın yer aldığı kanalın çıkışını ses kartınızın çıkışlarından birine yönlendirin. Ses kartınızın ilgili çıkışını reamp cihazının girişine bağlayın. Reamp kutusunun çıkışını ise amplinin girişine gönderin. Play’e bastığınızda flat kayıttaki sinyal ampliye ulaşacak. Amplide gereken ayarları yapın. İlk kayıtta memnun kalmadığınız ayarları istediğiniz gibi değiştirin. Tatmin edici tonu yakalayana kadar çaldırmaya devam edebilirsiniz. Ampliyi yeniden mikrofonlayın. Bilgisayarda yeni bir kanala kaydetmek için gerekli hazırlıkları yapıp kayıt düğmesine basın ve arkanıza yaslanın. Daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz performans tekrar ampliden geçerek bir kez daha kaydediliyor olacak. Bu işlemi tekrarlayarak farklı ampli, pedal, prosesörler deneyebilir içilerinden en çok beğendiğinizi tek başına ya da beğendiklerinizi aynı anda kullanabilirsiniz.

İşlemci ya da ses kartlarındaki yetersizlikten dolayı oluşan gecikme (latency) yüzünden bilgisayarla gitar kaydetmekte zorluk çeken arkadaşlar yukarda anlattıklarının sadece ilk aşamasını uygulayarak kayıt yapabilirler. Bunun için yine bir A/B box’a ve POD, SansAmp benzeri bir prosesör/ampli simülatörüne ihtiyacınız olacak. İkiye ayırdığınız sinyallerden birini prosesörden geçirip diğerini ise flat olarak kaydedin. Kayıt sırasında

Pro Tools’da çalışan Line 6 – Amp Farm eklentisi ile zımba gibi tonlar elde edebilirsiniz.

duyumunuz için tabiki prosesörü tercih edin. Bu sayede kendinizi gecikme olmadan duyabileceksiniz. Kayıt tamamlandıktan sonra prosesörden gelen kanalı kapatın ve flat kaydettiğiniz kanalın insert slotlarından birine bir ampli simülatör plug-in’i yerleştirin ve istediğiniz tonu ayarlayın. İleriki bir zamanda beğenmezseniz tonu tekrar değiştirebilirsiniz. Zira bu efektler eş zamanlı olup kalıcı (destructive) değildir. Bugünlerde tüm DAW yazılımlarıyla birlikte oldukça güzel ampli plug-in’leri geliyor. Cubase’de Amp Rack, Pro Tools da SansAmp PSA-1 ve Eleven Free, Logic’te Amp Designer ve Pedalboard ayrıca ücret ödemeden bu amaçla kullanabileceğiniz eklentiler. Bunun dışında her üç platformu da destekleyen Amplitube, Guitar Rig, bas gitar için Ampeg SVX gibi popüler yazılımlar da mevcut. Eğlenceli kayıtlar diliyorum…

Bora USLUSOY

Bir Cevap Yazın