Sennheiser MK4 / MK8 Geniş Diyaframlı Condenser Mikrofonlar

Genel Bilgiler

II. Dünya savaşından beri faaliyette olan mikrofon devi, Sennheiser üretimi iki mikrofonu senn_mk4inceledim sizler için. Genellikle dinamik mikrofonlarıyla bilinen Alman firması bu kez condenser’la çıkıyor karşımıza. Mikrofonlara ilgi duyup da; gitar kabinleri, trampet ve tomlar gibi yüksel sinyal seviyelerine çıkabilen çalgılar için kullanabileceğiniz dinamik MD 421‘in ününü duymamış olan yoktur, herhalde. Alman demişken; pek çok firmanın aksine Sennheiser’ın Çin’de üretim yapmadığını ve AR-GE ile birlikte tüm imalatını Almanya’da kendi laboratuarlarında gerçekleştirdiğini belirtelim.

MK serisinde yer alan 2,5 santimlik altın kaplamalı diyafram; aslında sahne için tasarlanmış olsa da stüdyo kayıtlarında

popüleritesini arttıran Sennheiser e865‘dekinden esinlenerek tasarlanmış, diye duydum.

Mikrofonlarımızın kartondan yapılmış kutusunun içinden mikrofon tutucu, kumaş bir kılıf ve kullanma kılavuzu çıkıyor. Her iki modelle de uyumlu olan MKS modeli shockmount haricen satın alınabiliyor.

Alman kalitesini; konstrüksiyonunda, tasarımında ve malzemesinde hissettiren mikrofonlarımızdan birincisi olan Sennheiser MK4 cardioid paterne sahip, bas filtresi ya da pad bulunmuyor. Çift diyaframlı olan Sennhesier MK8‘de ise; Supercardiod, Cardioid, geniş Cardioid, Figure 8 ve Omni olmak üzere beş adet seçilebilir patern’in yanısıra; biri 60 diğeri ise 100 Hz şeklinde iki pozisyonlu bas filtresi ve ayrıca -10 ve -20 dB’lik iki pozisyonlu pad bulunuyor. Kısacası geniş diyaframlı bir conderser’da olmasını isteyeceğiniz herşey var.

Kullanım Sırasında…

IMG_0513Örnek kayıtlarda da duyabileceğiniz gibi hem vokal hem de akustik gitar kayıtlarımda iyi sonuçlar aldım. MK4’ün vokal kayıtlarında mid frekanslardan kaynaklanan sıcak bir tonu var. Pek çok ucuz mikrofonun tasarımında kendisinden kat ve kat daha pahalı mikrofonlara yakın bir ses alınabildiği yanılgısını yaratmak için üst frekanslara yükleniliyor. Bu da tiz frekanslarda, özellikle de ‘s’ harflerindeki bozulma olarak tanımlayabileceğimiz sibilansa sebep oluyor. O fiyata alınabilecek en iyi mikrofon olsa da Rode NT1A aynı dertten muzdarip. Sennheiser MK4’te benzer bir durumu biraz gözlemlemiş olsam da MK8’de kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil, üst frekanslar doğal, abartısız ve yerli yerinde.


Sennheiser MK8 - Akustik Gitar Kayıdı

Mikrofon akustik gitarın 12. perde civarına bakacak şekilde yaklaşık 25 cm mesafeye yerleştirilmiş, cardioid pozisyonunda, filtre ya da pad devrede değilken kaydedilmiştir. Stereo kayıt duble alınarak elde edilmiştir.


IMG_0560Bir jingle seslendirmesi için kendi ses kayıtlarımı MK4 ile önce demo olarak kaydettim. Bir kaç gün sonra müşterimden onay gelmesi üzerine stüdyoya girip esas mikrofonum olan Neumann M147 ile yaptığım kayıtlardan bir türlü memnum kalmamam üzerine partisyonlardan bazılarını demodaki, yani MK4 ile kaydedilmiş halleriyle kullandım. Bu yazı kapsamında sizlerle paylaştığım akustik gitar kayıtları da aynı radyo jingle’ı için alınmış kayıtlardır.


Sennheiser MK4 + MK8 - M/S Tekniği ile Akustik Gitar Kayıdı

MK8 Figure 8, MK4 ise cardioid pozisyonunda Middle & Sides kayıt tekniği ile alınmış stereo kayıttır.


Vokal kayıtlarında MK4 ve MK8’i karşılaştırmak gerekirse…

MK8 insan sesini daha doğal kaydediyor. Tizler temiz ve dengeli. Altlar da öyle. MK4’e IMG_0498kıyasla biraz daha scooped bir sound veriyor. Öte yandan MK4, üst-orta frekanslarda biraz makyajlı gibi duyuluyor. Makyaj olumlu bir etki yapıyor, bu frekanlardaki artış insan sesini öne çıkarıyor daha net duyulmasını sağlıyor. Bir önceki paragraftaki jingle seslendirmesinde MK4’ü tercih etme sebebim de buydu. Biraz daha nasal bir tını vermesi sayesinde hiç bir çaba göstermeden insan sesi belirgin hale geliyor. Bu da MK4’ün özellikle seslendirme, dublaj işlerinde çok iyi işler çıkaracağını ortaya koyuyor. MK4’te üst frekanslardaki bir miktar artış bazı insan seslerinde sibilansa sebep olabilir ve tizler bazen sert tınlayabilir.

Sonuç olarak…

Tercihini Çin malı ucuz bir ürün yerine, endüstri standartlarında, yüksek kaliteye sahip bir mikrofondan yana kullanmak isteyenler Sennheiser MK serisine bakabilir. Yeni başlayanlar için MK4 yeterli olabilecekken; çoklu yönsellik seçenekleri, pad ve filtre imkanları sunan Sennheiser MK8 hayatınızın mikrofonu olabilir.


Sennheiser MK8 - Vokal Kayıdı

Sennheiser MK4 - Vokal Kayıdı

Solistlik konusunda biraz paslanmış olabilirim, lütfen idare ediniz!

Meraklıları için; tüm kayıtlarda kullanılan diğer ekipmanlar:
Pro Tools HD 10, Digidesign 96 I/O, TL Audio 5051, Cort NTL CE Custom Akustik Gitar.

IMG_0532IMG_0504

Bir Cevap Yazın