SCHECTER USA Traditional HSS Alder Elektro Gitar

Amerikan Schecter markasının ABD Custom Shop, el yapımı strat tipi bir elektro gitarıyla SCHECTER2-optkarşınızdayım. Daha çok sert tonlarıyla bilinen, heavy metal tarzı gitarlar üreten Schecter bu kez klasik stilde bir gitar üretmiş. Her ne kadar adında ‘geleneksel’ (traditional) ibaresi geçiyor olsa da pek çok modern detay göze çarpıyor. Yazımın ilerleyen paragraflarında bu detaylara gireceğim.

Genel Özellikler

Gövdede klasik bir strat ağacı olan alder, sapta ise Hard Rock Maple kullanılmış. (kaya gibi sert akçaağaç!) Rengi ise stratlarda belki de en sevilen renk olan 3-tone sunburst. En azından benim en sevdiğim renk bu! Siyah pickguard ve siyah manyetikler gövde rengine yakışıyor. 22 perde, 25,5 inç tel boyu, oralarda sürpriz yok… Üzerinde Handcrafted in Sun Valley California USA yazıyor. Hıımmmm heyecan verici !!!

Sap ve Klavye

Gerçekliği tartışılır olmasına rağmen, çoğu kişinin daha kolay bir çalıma izin verdiğini SCHECTER3-optdüşündüğü maple bir klavye ile geliyor, Schecter Traditional. Gitarın orta kalınlıkta, modern ‘D’ formunda bir sapı var. 14 inç ölçeğindeki radius’u bending’in yanı sıra legato ve sweep picking gibi ileri gitar tekniklerinin uygulanmasını kolaylaştırıyor. Radius’u çok yüksek (yani sap profili çok düz) olan gitarlarda bare akor çalımının bir miktar zorlaştığı bir gerçek. 14 inç bu anlamda çok dengeli. Hem akor çalımı hem de ileri teknikleri rahatça uygulayabilmek için ideal bir ölçü. Eni geniş ama yüksekliği abartılı olmayan medium jumbo diyebileceğimiz perdeler kullanılmış ve işçilik çok iyi. Ürün özelliklerinde perde bilgisi olarak 6100 verilmiş. 12. perdede yükseklik; kalın mi telinde 1,9 mm iken ince mi telinde 1,2 mm. Bu seviyede herhangi bir bızlama, çarpma mevcut değil, çalım oldukça rahat.

Hardware

HIPSHOT marka kilitli burgu kullanılmış. Kilitli burgular floyd rose sistemleri kadar olmasa da büyük ölçüde akort stabilitesi sağlıyor. Özellikle burgudan gevşetme hareketinden sonra oluşan bolluğu almak için telleri esnetmeye gerek kalmıyor. Schecter Traditional’ın üzerinde firmanın kendi tasarımı olan vintage strat tipi bir tremolo sistemi var. Tremolo kolu vidalı değil, Wilkinson’lardaki gibi geçmeli. Yine standart stratlardaki gibi teller gövdenin arkasından sokularak saddle’lardan geçiriliyor. Jak girişi les paul’lerdeki gibi alttan.

Manyetikler ve Elektronik Aksam

Seymour Duncan JB humbucker ve yine Seymour Duncan SSL-2 Set’ten oluşan HSS SCHECTER1-optmanyetik konfigürasyonu blues’dan heavy metale kadar geniş bir yelpazede çalabilmenize izin veriyor. Seymour Duncan JB (SH-4) 30 yıldan uzun bir süredir üretim hattında olan Megadeth’ten Alice In Chains’e, Skid Row’a kadar pek çok hard’n heavy grubunun albümlerinde duyduğumuz tonların kaynağı. Sustain’li, fat (şişman) bir ton veriyor, artificial harmonic’ler havalarda uçuşuyor. Seymour Duncan SSL-2 single coil’lerde noise cancelling veya benzeri extra özellik yok. Bu single’ların daha vintage bir vibe’ı var, ayrıca güçlü ve parlak olduklarını da söyleyebiliriz. Özellikle neck pozisyondaki single manyetikten elde edilen klasik strat tonu (Eric Clapton, Eric Johnson, SRV tarzı sap manyetik tonlarından bahsediyorum) ile insan çalmaya doyamıyor. Gitarın tonları standart bir Fender Strat’tan biraz daha kuvvetli. Unutmadan JB’nin ton potansındaki push-pull devresiyle single’a dönüştürülebildiğini de belirtelim. Meraklıları eşik pozisyonundaki single tonuyla da doya doya çalabilirler. Gitarda tek volüm, tek ton var.

Sonuç

Standart stratlardan sıkıldıysanız ama bu tasarımdan da vazgeçemiyorsanız Schecter USA Traditional size pek çok ek özellik vadediyor. Sert tonlar yakalamak ama sivri ve keskin hatları olan bir gitarla çalmak istemiyorsanız yine çözümünüz burada. Sahnede pek çok farklı müzik tarzını tek bir gitarla çalmak zorundaysanız aradığınız burada. 2250$’lık fiyatıyla (orıjınal hard case dahil) pek çok kişi için bir ‘ilk’ gitar olamayabilir ama sıranızı savdıysanız, yıllardır dandik gitarlarla çaldıktan sonra hayatınızın gitarını alıp konuyu kapatmak istiyorsanız budur. Kendi kararınızı duyarak kendiniz verin diye biri kirli biri de temiz olmak üzere iki örnek kayıt yaptım. Bir sonraki ürün incelememizde görüşmek üzere…

Bora USLUSOY

schec_bora

Bir Cevap Yazın