Line6 StageScape M20d Dijital Mikser

Mixer teknolojisinde gelecek geldi…

Teknoloji devi LINE 6‘ten; gitar ampli simülatörleri, prosesörleri, ampliler, efekt pedalları ve elektro gitardan sonra dijital mixer de geldi. Muhtemelen bütün zamanların en popüler ampli simülatörü POD ilk çıktığında kulaklarımıza inanamamıştık. Bakalım şimdi inanabilecek miyiz?

Canlı performans için tasarlanmış olan cihazımız dokunmatik bir ekrana, muazzam bir işlemci gücüne, her bir kanalda otomatik feedback algılayıcı dahil profesyonel kalitede ses işleme yeteneğine sahip. 24 bit, 48 kHz analog-dijtal dönüştürücüleri olan alet, dahili olarak 32 bit floating-point derinlikte çalışıyor. Ayrıca kendi hafızasına, SD kartlara veya doğrudan bilgisayarınıza çok kanallı kayıt alabiliyorsunuz. LINE 6 M20d‘yi, isterseniz iPad ile sahneden ya da mekanın herhangi bir yerinden kablosuz bağlantıyla kontrol edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken harici bir WiFi adaptörünü cihazın üzerindeki USB girişine bağlamanız. Daha sonra iPad’inizle M20d’nin yer aldığı ağa bağlanmanız yeterli. iPad, cihazın üzerinde bulunan dokunmatik ekrana ek olarak kullanım kolaylığı sağlıyor. İsterseniz ana ekranda mikser ekranını iPad’de ise efektleri görüntüleyebilirsiniz. Ağa birden fazla iPad bağlayabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim.

IMG_4301

Cihazımız oldukça sağlam metalden imal edilmiş; 5,5 kg ağırlığında, 12 (Y) x 41 (G) x 34 (D) cm boyutlarında 18 analog, 2 dijital olmak üzere toplan 20 girişli, 6 analog çıkışlı. 7 inçlik (17,78 cm) dokunmatik ekrana sahip. Ekranın alt kısmında, parametreleri hızlı bir şekilde değiştirebilmenize izin veren, 360 derece çevirilebilir 12 adet knob (potans) yer alıyor. Ekranın sol tarafında mikserin fonsiyonlarına hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayan beş adet buton yer alıyor: SETUP, TWEAK, RECORD, MONITOR, PERFORM. Ekranın sağ tarafında ise sadece mikrofonları ya da tüm kanalların sesini kesmeye (MUTE) yarayan iki adet buton var: MUTE MICS, MUTE ALL. Bu iki düğmenin hemen altında ise ana volümü kontrol eden koca bir knob daha mevcut.

Ekranda yer alan sahne resminin üzerine simgeleri sürükleyip bırakarak bir kaç dakika içerisinde çalmaya hazır hale gelebilirsiniz. M20d, girişlere bağlamış olduğunuz sinyali otomatik olarak algılayarak EQ, compressor gibi işlemcileri kendiliğinden ayarlayacaktır.stage Çıkışlar için de aynı durum söz konusu. Sisteme; L6 LINK adı verilen bir protokolle yine Line 6’e ait StageSource hoparlörlerini bağladığınız anda, cihazlar ekranda görüntülenecek, hangilerinin PA, hangilerinin ise monitör olarak kullanıldığı otomatik olarak algılanacak, çıkış sinyallleri yine otomatik olarak yönlendirilecektir. L6 Link bağlantısı için XLR konnektörlü standart bir mikrofon kablosu kullanılmaktadır.

İsterseniz standart bir mixer görünümüne de geçebilirsiniz. Dokunmatik ekran üzerinden sürgüleri kullanarak girişleri, efekt dönüşlerini, ana çıkışı ve monitör çıkışlarını kontrol edebilirsiniz. Her kanalda dahili efektler ve işlemciler var demiştik. Gate, expander, compressor, limiter gibi dinamik işlemcilerin yanı sıra tam parametrik EQ ve dinamik EQ (bunu pek çok cihazda bulmak mümkün olmuyor) mevcut.

M20d’de, efektleri hızlı bir şekilde ayarlayabilmek için Tweak Pad X-Y adı verilen bir çoklu parametre kontrolü mevcut. Parmağınızı bright (parlak) ya da dark (mat, koyu) terimlerinin yer aldığı köşelere doğru sürükleyerek istediğiniz sesi kolayca elde edebiliyorsunuz. Bütün parametreler üzerinde tam bir kontrol isteyen tecrübeli ses mühendisleri için detaylı plug-in arayüzleri de mevcut.

Kurmuş olduğunuz set-up’ı tüm ayarlarıyla birlikte hafızaya alarak gerektiğinde tek bir tuşla geri çağırmanız mümkün. İsterseniz ünlü ses mühendisleri tarafından hazırlanmış preset’leri de kullanabiliyorsunuz.

Line 6 StageScape M20d‘nin üzerinde dört adet ana efekt modülü var. Birincisi vokal vemixer miksin tamamına uygulayabileceğiniz stüdyo kalitesinde stereo reverb (Bunlar nisbeten daha uzun reverb’ler). Diğeri ise enstruman veya geri vokaller için kullanabileceğiniz ikinci bir reverb (plate, room gibi daha kısa reverb’ler bu modülde mevcut). Üçüncü efekt modülünde chorus, flanger, doubler gibi modülasyon efektleri ve son olarak da delay modülü yer alıyor.

M20d’nin bana göre en iyi özelliklerinden biri ise Auto Trim. Cihaz giren sinyali tarayarak en uygun preamp gain seviyesini ayarlıyor. Performans boyunca algılama işlemi devam ederek gerektiğinde volüm seviyesini azaltmadan input gain’i düşürebiliyor. Çok akıllıca!

tweakLine 6 M20d’yi tasarlarken, aynı zamanda tecrübeli bir ses mühendisi olmayan müzisyenleri hedeflemiş. Yanlız bu sizi yanıltmasın fiyatına göre ve büyüklüğüne göre şu ana kadar gördüğüm en geniş efekt ve detaylı edit seçenekleriyle donatılmış bir ürün. Deep Edit moduna geçtiğiniz anda tüm parametreleri en ince ayrıntısına kadar ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın monitör kullanımı için de hayran bıraktırıcı özellikleri var. Çıkışlara bağlantı yapıldığında otomatik olarak algılandığını ve ekrana yerleştirildiğini daha önce belirtmiştik. Bunun yanı sıra her bir monitör için bir Hi-Pass filtre, ayrıca 6 bant ekolayzır, limiter ve eğer L6 Link ile bağlanmışsanız 31 bant grafik ekolayzır mevcut. Monitörler için hazır presetler olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Ben alıyorum!

Mikserin kendi hafızasına yapılabilen kayıt toplam 20 saniye olabiliyor. Sahnede soundcheck için grubun performansından alacağınız 20 saniyelik kısa bir kesidi looplayarak ile onlar gittikten sonra işi kendi başınıza halledebiliyorsunuz. Bu özelliğe Quick Capture Soundcheck denmiş. Eğer isterseniz SD kart ya da USB hard diski doğrudan M20d’ye bağlayarak kayıt süresini uzatabilirsiniz. Unutmayın bu kayıt için ayrı bir bilgisayara gerek yok.

M20d’de pek çok preset olduğunu belirtmiştik. Örneğin erkek vokal için önceden ayarlanmış presetlerden birini seçtiğimizde otomatik olarak, gate, compressor, EQ ve reverb gibi efektlerin uygulandığını görüyoruz. Kanal şeridini incelediğimizde dinamik işlemcilerin Punch, ekolayzırın Tone  olarak adlandırıldığını görüyoruz. Deep Tweak düğmesine basarak tüm parametreleri detaylı bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Cihaz zaman zaman versiyon güncellemeleriyle daha da geliştiriliyor. Bu güncellemeleri bilgisayarınıza USB ile bağlayarak kendiniz gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullandığım demo cihaz v1.0 iken şu anda v1.2 çıkmış bile.

Line 6 StageScape M20d dijital mikser piyasasında gerçekten büyük bir yenilik geitrmeyi deniyor. Onlarca efekt cihazını sanal olarak bu küçük kutunun içine de ancak Line 6 sıkıştırabilirdi zaten. Yanlız, bendeniz bir gitarist olarak ampli simulatörleriyle ünlü bu adamların çok alengirli olmasa da gitara yönelik bir kaç efekt eklemelerini beklerdim doğrusu. Kimbilir belki sonraki updatelerde bu özellik eklenebilir. Çaldığı mekanların soundundan bir türlü memnun kalmayan grup ve müzisyenler, ufak veya orta ölçekli bir klübe hem compact hem de şık bir sistem arayanlar, kolay taşınabilir-hızlı kurulabilir ama güçlü bir sistem arayanlar, standart ses düzenlerinden sıkılmışlar veya benim gibi dijital teknoloji delilerine tavsiye edilir. ”Ben önümde her şeyi aynı anda göreceğim, her düğmenin sadece bir fonksiyonu olsun, bütün potanslara ve sürgülere elimle dokunabilmeliyim” diyorsanız başka yere bakın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bora USLUSOY

Bir Cevap Yazın