CUBASE’de SEND FX Kullanımı

Sizlerden gelen istek üzerine ülkemizdeki en popüler müzik yazılımlarından bir diğeri olan Cubase için Send FX kullanımı konusunu işlemeye karar verdim.

Reverb, delay, gibi zaman bazlı efektler (ambiyans efekleri olarak da adlandırılır) send efekt olarak kullanılır. Az sonra göstereceğim yöntem chorus, flanger, phaser, tremolo, vibrato gibi modülasyon yapan zaman bazlı efekler için de kullanılır.

Compressor. limiter, gate, expander gibi dinamik işlemcilerin yanı sıra, amp simulator, overdrive, distortion gibi efektler ile EQ’yu da send değil; INSERT efekt olarak kullanmalısınız. Belki başka bir yazıda insert efektleri de anlatırım.

Send efekt uyguladığınız kanalın çıkışı doğrudan esas çıkışa, bir kopyası ise üzerinde Reverb, Delay gibi bir efekt işlemcisi bulunan bir başka kanala gidiyor, Ve tabiki bu efekt kanalının (AUX kanalı da denir) çıkışı da ana çıkışa yönlendiriliyor. Bu sayede kuru sinyal ile efekli sinyal arasında istediğiniz gibi bir denge kurarak istediğiniz tonu yakalabiliyorsunuz. Haydi başlayalım…

PROJECT menüsünden ADD TRACK komutunun altında yer alan FX Channel’ı seçin. Açılan pencerede en soldaki sekmeden projenizde kullanmak istediğiniz efekti seçin. Stereo ve LR şeklindeki varsayılan ayarları değiştirmeden ADD TRACK düğmesine tıklayın. Efekti yükleyeceğiniz kanalın açmış oldunuz.

Yukarıdaki pencerede en soldaki sekmeden projenizde kullanmak istediğiniz efekti seçtiğinizde (ben Cubase ile birlikte gelen reverb eklentisi RoomWorks’ü tercih ettim) ilgili efekt kanalının insert’üne seçmiş olduğunuz efekt açılmış oluyor. Açılan plug-in penceresinde ister PRESET’lerden hazır bir ayar çağırın ya da eğer yapabilirseniz kontrol parametrelerini değiştirerek gereken ayarları yapın. (Bakınız aşağıdaki şekil.)

Efekt uygulamak istediğiniz kanalın isimliğine tıklayarak o kanalı seçili hale getirin. En sol sütunda, altlarda yer alan Sends sekmesine tıklayın. Aşağı doğru açılan panelde, en üstteki slot’un sağ kenarına tıklayın. (Fareyi üzerinde beklettiğinizde Select Destination yazacaktır.) Aşağı doğru dökülen menüde FX1-Efekt Adı’nı göreceksiniz. FX1’e tıklayın ve seçin.

Şimdi de doldurmuş olduğunuz send slotunun sol kısmındaki açma kapama düğmesine tıklayarak send’i devreye sokun. (Fareyi üzerinde beklettiğinizde Activate Send yazacaktır.)

Şimdi de send slotunun üzerinde mavi renk almış olan yatay sürgüyü hareket ettirerek efekte göndermek istediğiniz sinyal miktarını (send level) belirleyin. Eğer daha çok efekt istiyorsanız sürgüyü iyice sağa doğru itin, daha az bir efekt için sola doğru çekin. Aşağıdaki grafikte gösterilmektedir.

Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Bora USLUSOY

CUBASE’de SEND FX Kullanımı” hakkında bir yorum

  1. Yıllar yılı birçok özelliğini deneme yanılma yöntemiyle keşfetmeye çalıştığım Cubase programını, internet devri ve beraberinde getirdiği videoları seyrederek ve bu gibi faydalı yazılar okuyarak çok daha özellikli kullanabiliyorum. 1000 tuşa tıklayıp doğru olan 1 tuşu buluyorken, şimdilerde doğru tuş ağzıma düş oluyor. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın