Ben Kimim?


1972 yılında İstanbul’da doğdum. Orta okul ve liseyi Özel Tarhan Koleji’nde okudum. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne girdim. Okulda tanıştığım Nev’in teşvikiyle gitar çalışmalarına ağırlık verdim. Kısa süre sonra öğrenci kafelerinde gitar çalıp şarkı söylemeye başladım. 1993-1996 yıllarında ilk grubum Pandora ile Caravan, Hayal Kahvesi, Kemancı gibi kulüplerde sahne aldım. Bu grupla MTV News‘ta yer aldık. Hit Sound, Soundmag, Volume, Sound gibi dergilerinde editör olarak görev aldım ve makaleler yazdı. Halen internet üzerinden eğitim amaçlı yazı ve makaleler, ürün incelemeleri yayınlamaya devam ediyorum.

1996’da Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT)’ye girmeye hak kazandım. Dünya çapında bir üne sahip bu müzik okulunda solo ve ritm gitar, armoni, şarkı yazarlığı ve benzeri konularında çalışmalar yaptım. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 300 kadar müzik öğrencisi arasından Bernard Purdie Funkshop‘a şarkı yazarı olarak seçildim. İkisini kendi yazdığım altı şarkının stüdyo kayıtlarında çaldım. GIT’den üstün başarı gösteren öğrencilere verilen ‘Gold Award‘ ödülü alarak mezun oldum. Londra’da çeşitli gruplarla sahne çalışmaları yaptım.

Müzik hayatıma, doğduğum topraklarda devam etmek için 1997’de İstanbul’a döndüm. Yurtdışındaki müzik eğitimi için yarım bıraktığım İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 1998’de mezun oldum. Aynı yıl Guitar Club adını verdiğim gitar okulunu kurdum. 2006’ya kadar yaklaşık 600 gitar öğrencisi ile çalıştım. Bu öğrencilerden kimileri müzik dünyasının profesyonelleri arasındaki yerini alırken, kimileri de müzik alanında yurtiçinde ve yurtdışında akademik çalışmalar yapmaktadır. 1999-2000 döneminde çalıştırdığım Özel Darüşşafaka Lisesi okul orkestrası; KASDAV 3. İstanbul Liselerarası Müzik yarışmasında 30 okul arasından En İyi Beste, En İyi Orkestra, En İyi Yorum dallarının tümünde birincilik ödülü kazandı.

Eylül 1997’de İstanbul’a dönüşümle birlikte sahne çalışmalarına tekrar başladım. Rock, blues, funk, pop gibi tarzlarda müzik yapan pek çok grupla İstanbul’da hemen hemen bütün gece kulüplerinde sahne aldım. Bu çalışmalarda müzisyene yüklenen eğlendirici kimliğini kabullenmek istemediğimden 1999 yılının başlarında sadece kendi müziğimi çalacağım bir grup kurmaya karar vererek çaldığım tüm cover gruplarından ayrıldım.

1998-2002 döneminde zamanımın büyük çoğunluğunu beste çalışmalarına ayırarak, özgün ve içten şarkı sözleri, modern ve sıra dışı armoniler ile al’a turca ezgileri harmanlayarak kendime özgü bir sound ortaya koymayı başardığıma inanıyorum. Bu anlayışla yazdığım şarkılarda gitaristliğimin yanı sıra solist ve şarkı yazarı kimliğimi ortaya koydum. İster Misin? adlı demo albümüm müzik çevrelerinde beğeni topladı. 2003 yılında Bora Uslusoy Band adını verdiğim grubumla pek çok konser verdim. Bu konserlerde kendi parçalarımın yanı sıra MFÖ, Erkin Koray, Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil gibi usta müzisyenlerin parçalarına değişik yorumlar getirdim.

Beste çalışmalarımın yanı sıra Guitar Club’ta gitar öğrencilerim ile yaptığım derslerin bir sonucu olarak Şubat 2003’te ilk kitabım Progressive SOLO GİTAR METODU yayınlandı. Alıştırmalara ait kayıtların yer aldığı CD ile birlikte satılan bu ilk kitap gitar dünyasında büyük ilgi uyandırdı.

Bora Uslusoy Band, 2003’ün Haziran ayında başlayan albüm stüdyo çalışmaları nedeniyle canlı performanslarına ara verdi. Serdar Öztop‘un prodüktörlüğünde yaklaşık altı ay süren kayıtlarda tüm enstrumanlar canlı çalındı ve grubun sahnede yakaladığı canlı sound aynen kayda aktarıldı. Umutsuz Aşk adlı ilk albüm Haziran 2004’te ÖZTOP Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Albümdeki on parçanın tümünde söz, müzik ve düzenlemeler bana ait idi.

Solo Gitar Metodu’nun ardından yayınlanmış diğer kitaplarım şunlardır: ‘Yeni Başlayanlar İçin Gitar Metodu’, ‘Solo Gitar İçin Diziler ve Arpejler’, ‘Bas Gitar Metodu’, ‘Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler’. Kitaplarım ilgi ve beğeniyle karşılandı, ardarda yeni baskılar yaptı. Son olarak Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler kitabımı yayınladım. Bunlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi Kitaplar sayfasında mevcuttur.

2005-2012 tarihleri arasında kurucu ortağı olduğum Modern Müzik Akademisi’nde aynı zamanda müdür ve eğitmen olarak görev yaptım. Kendi çalışmalarıma ağırlık vermek için bu kurumdan ayrıldım ve Temmuz 2012 itibarıyle tüm ilişiğimi kestim.

2008’de dünyanın önde gelen müzik okullarından Berklee College of Music‘in çevrim-içi uzantısı olan berkleemusic.com’un uzaktan eğitim programlarına katıldım. Producing with Pro Tools, Critical Listening, Mixing and Mastering with Pro Tools derslerini tamamlayarak Studio Production Specialist sertifikası almaya hak kazandım.

2011’de Train The Trainer (T3) eğitimi aldıktan sonra Avid sertifikalı Pro Tools eğitmeni ünvanı elde ettim. Aynı yıl Steinberg’den Cubase eğitmenliği sertifikası aldım. Her iki ünvanı da Türkiye’de alan ilk kişiyim.

Şimdiye kadar gerek müzik teknolojileri, gerekse gitar ve armoni gibi konularda çeşitli kurumlarda, okullarda, mekanlarda sayısız kurumsal eğitim çalışmaları, atölyeler gerçekleştirdim, seminerler verdim.

Yaptığım bir hesaba göre şimdiye kadar yaklaşık olarak 3.000 civarında öğrencim olduğunu ve 20.000 saat ders verdiğimi tahmin ediyorum.  Müzik kariyerinde ve/veya akademik dünyada çok önemli işlere imza atmış öğrencilerim mevcuttur.

Geride bıraktığım dönemde eğitim faaliyetlerimin dışında çeşitli grupların albümlerinde prodüktörlük yaptım, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalıştım. Yaptığım işlerin bazılarıyla ilgili detaylı bilgilere Müzik sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şubat 2013-2017 yılları arasında çeşitli yüksek öğretim kurumların öğretim görevlisi olarak çaliştim. Radyo, TV, Sinema ile Görsel İletişim bölümlerinde ses tasarımı dersleri verdim.

2017 yılında Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitisü’nde Medya İletişim Yüksek Lisans Programı’nı tamaladım. Tez konum ‘Uzaktan Eğitime Yönelik Öğrenci Tutumları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma: ABD/Türkiye Örneği’dir.

2017 yılından beri ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşıyorum. Kendi uzaktan eğitim çalışmalarıma devam etmenin yanı sıra online eğitim programları hazırlamak isteyen kişi ve kuruluşalara danışmanlık ve teknik destek hizmetleri sağlıyorum.

Quinnipiac Üniversitesi’nde yüksek lisans düzeyinde Socıal Media Analytics dersi veriyorum ve aynı zamanda Berklee College of Music’te Music Production and Engineering bölümünde part-time assistant professor ünvanı ile görev yapıyorum.