Gitar Dersleri

Gitar derslerimin içeriğini Solo Gitar, Ritm Gitar, Akorlar, Nota Okuma, Repertuar konuları oluşturmaktadır. Ayrıca öğrencimin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda; gerektiğinde, bu eğitimi Armoni, Kulak Eğitimi ve Müzik Teknolojileri dersleriyle de destekleyebiliyorum. Konu başlıklarımla ilgili açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Solo Gitar derslerinde aşağı-yukarı penalama, hammer-on, pull-off, vibrato, bending, slide gibi sağ ve sol el tekniklerini, majör-minör, pentatonik dizileri ve tüm modlarını öğretiyorum. İleri seviye öğrencilerimle hızlı penalama, sweep picking, legato, tapping gibi ileri seviye teknikleri çalışıyor, melodik minör, armonik minör ve modları ile simetrik diziler ile üç ve dört sesli solo gitar arpejlerini öğretiyorum. Solo gitar tekniğini armoni bilgisiyle destekleyerek akor-dizi ilişkilerini analiz edip çalışmalarımızda sık sık doğaçlama çalışmalarına yer veriyoruz.

Akorlar derslerimizin içeriğini birinci pozisyondaki açık akorlar, ardından majör/minör/yedili ve minör yedili bare akorlar, bunları takiben üç sesli majör ve minör akorların Musicians’ Institute’da öğretilen CAGED sistemiyle tüm gitar klavyesi üzerinde mümkün olan tüm pozisyonlardan basılması ve sonra da sırasıyla (hep CAGED sistemi ile) add9, sus2, sus4, 6, m6, 6/9, maj7, m7, 7, m7b5, dim7, 7sus4 akorları, altere akorlar ile 9/11/13’lü akorlar ve tüm bunların çevrimleri oluşturmaktadır.

Ritm Gitar dersleri eşlik yeteneğini geliştirmeyi hedefler. Bu ders aynı zamanda akor ve tartım bilgisinin uygulaması niteliğindedir. Sekizlik ritmler, sağ ve sol el ile susturma, blues ve rock müziğinde eşlik, üçlemeler, onaltılık ritmler ve Latin ritmleri gibi konular çalışılmaktadır. Ayrıca örnek parçalardan bölümler çalınır.

Nota Okuma dersleri öğrencinin yazılı notasyonu algılayarak gitar üzerinde çalma yeteneğini geliştirmeyi hedeflemektedir.  Tüm pozisyonlarda notalar, chart okuma, birlik, ikilik, dörtlük, sekizlik ve onaltılık nota okuma çalışmaları ve örnek parçalar bu dersin içeriğini oluşturur.

Repertuar çalışmalarının amacı öğrencinin geniş bir yelpazede repertuar oluşturmasını sağlamaktır. Pop, rock, blues, caz, funk ve benzeri tarzlarda hem güncel hem de klasikleşmiş parçalar üzerinde çalışılacak,  partisyonlar öğretilmektedir.

Gitar çalışmalarınızı Armoni/Teori ve Müzik Prodüksiyonu dersleriyle desteklemenizi öneririm. Lütfen Armoni/Teori dersleri için buraya, Müzik Prodüksiyonu dersleri için buraya tıklayınız.


Dersleri İNTERNET ÜZERİNDEN BİREBİR özel ders şeklinde veriyorum. Yaklaşık 8 yıldır uzaktan eğitim üzerine çalışmalar yapıyorum ve bu alanda oldukça gelişmiş teknikler kullanıyorum. Detaylı bilgi için lütfen benimle iletişime geçiniz.
Add me to Skype

Gitar derslerimle ilgili olarak bana ulaşmak için iletişim sayfamı kullanabilirsiniz.

Gitar Dersleri” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Solo Gitar için Beşleme Etüdleri | borauslusoy.com

Bir Cevap Yazın